Białe wino. Jak i z czym je podawać?

17-06-2020

Białe wino pije się do obiadu, kolacji, a także deseru. Trunek ten dodawany jest również do dań mięsnych, ponieważ wspomaga proces kruszenia mięsa. Jakie jeszcze właściwości ma ten rodzaj wina? Jak i z czym podawać białe wino? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat białych win.

wino białe

Białe wino to napój alkoholowy, który znany jest ludzkości od co najmniej 2500 lat. Najczęściej produkuje się je z białych winogron. Mimo swojej nazwy ten aromatyczny trunek przyjmuje różne odcienie koloru żółtego. Do najbardziej znanych win białych zaliczają się: sauvignon, riesling oraz chardonnay - te nazwy to także nazwy szczepów winogron, z których wyprodukowano dany rodzaj wina.

Wbrew obiegowej opinii wino białe może być produkowane nie tylko z białych winogron. W procesie produkcji tego trunku z winogron o kolorowej skórce dokłada się po prostu starań, aby nie doszło do zabarwienia moszczu w trakcie oddzielania miąższu od soku. Przykładem jest wino pinot noir produkowane z czerwonego szczepu winogron o tej samej nazwie.

Białe wino i jego wpływ na nasze zdrowie

Wino to alkohol. To oznacza, że jego spożywane w nadmiarze nie jest wskazane dla naszego zdrowia. Jednak pite w rozsądnych ilościach, np. jako dodatek do obiadu lub kolacji, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Białe wino zawiera tyrosol i hydroksytyrosol. Są to przeciwutleniacze o silnym działaniu, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca. Warto podkreślić, że przeciwutleniacze zwalczają szkodliwe wolne rodniki tlenu. Tym samym pite w umiarze białe wino może poprawiać wydolność płuc.

Z jakimi potrawami pije się białe wino?

Dobrze dobrane białe wino może sprawić, że Twoje ulubione potrawy będą smakować jeszcze lepiej. Kluczowy jest jednak wybór wina. Przykładowo wino wytrawne doskonale pasuje do potraw smażonych oraz serwowanych z sosami. Białe wino wytrawne będzie tworzyć świetny duet z dorszem, makaronem polanym sosem śmietanowym, cielęciną, serami itd. Z kolei drób możesz podawać z winem białym półwytrawnym lub półsłodkim. Wino słodkie natomiast to świetny dodatek do deserów: czekolady, lodów, owoców.

Jak wybrać kieliszki do białego wina?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak podawać białe wino, nie możemy pominąć kwestii wyboru właściwych kieliszków. Kieliszki o odpowiednim kształcie uwydatnią walory smakowe wina!

Zdecydowanie zachęcamy Cię do wyboru kieliszków do białego wina z cienkiego przezroczystego szkła, które pozwoli Ci podziwiać głęboką barwę trunku. Kieliszek powinien być na tyle duży, aby wino mogło się napowietrzyć (choć trzeba zaznaczyć, że kieliszki do białego wina nie muszą być tak duże jak te, które są przeznaczone do wina czerwonego). Zanim nalejesz wino do kieliszka, upewnij się, że został on dobrze umyty i osuszony. Do mycia kieliszków nie powinno się używać detergentów o mocnym zapachu, niestety zapach ten wpływa negatywnie na aromat i smak serwowanego wina.

Kieliszki do białego wina powinny być stosunkowo smukłe, obowiązkowo z długą nóżką. Dlaczego ten element jest istotny? Podczas picia wina kieliszek trzyma się właśnie za nóżkę, aby na skutek kontaktu z naszymi dłońmi temperatura schłodzonego wina się nie podniosła.  

kieliszki ze złotym zdobieniem na tle kwiatów

Przy wyborze kieliszków do białego wina zwróć uwagę na kształt ich czaszy. Optymalnym rozwiązaniem są kieliszki o kształcie tulipana, których czasza rozchyla się delikatnie ku górze. Ten kształt to gwarancja, że wino będzie miało wystarczający kontakt z powietrzem. Węższe kieliszki nadają się do serwowana delikatnych win o wyczuwalnych nutach owocowych albo kwiatowych. Szersze kieliszki o nieco wydłużonej czaszy będą znakomitym rozwiązaniem w przypadku win o bardziej złożonym bukiecie.

W jakiej temperaturze podaje się białe wino?

Chcesz zmieć pewność, że w pełni delektujesz się walorami smakowymi i zapachowymi białego wina? W takim razie zadbaj o właściwą temperaturę jego serwowania. Białe wino należy podawać po schłodzeniu w lodówce, to konieczne, by trunek faktycznie orzeźwiał.

Temperaturę wina możesz sprawdzić za pomocą specjalnego termometru. Zalecana temperatura zależy od konkretnego gatunku wina. Pełne wina białe powinny mieć przy podawaniu na stół temperaturę 12-15°C. Natomiast lekkie białe wina, np. riesling, sauvignon blanc albo soave serwuje się w temperaturze w zakresie 8-10°C.

Profesjonalne serwowanie białego wina. To nie takie trudne!

Jeśli chcesz profesjonalnie podać białe wino swoim gościom, przygotuj się. Jak więc podawać białe wino? Potrzebujesz nie tylko kieliszków o optymalnym kształcie, lecz także gadżetów, z pomocą których bezproblemowo otworzysz butelkę i nalejesz trunek. W każdym gospodarstwie domowym przyda się praktyczny zestaw akcesoriów do wina. Tego rodzaju zestawy obejmują np.: korkociąg, korek, nalewak, termometr do wina, schładzacz.

Oto sześć kroków do profesjonalnego podawania białego wina:

  1. za pomocą małego nożyka rozetnij folię, która znajduje się na korku i szyjce. Zwróć uwag na to, by wino nie miało kontaktu z folią;
  2. jeśli nie będzie to zbyt problematyczne, zdejmij banderolę z butelki;
  3. przeczyść szyjkę butelki na wypadek, gdyby na jej powierzchni zgromadziły się jakieś drobne zanieczyszczenia;
  4. wyjmij korek przy użyciu korkociągu;
  5. odlej odrobinę wina i sprawdź jego smak i aromat;
  6. rozlej alkohol do kieliszków gości. Pamiętaj, że kieliszki do białego wina napełnia się do połowy.

Kiedy niezbędne jest napowietrzenie wina?

Niektóre gatunki wina potrzebują napowietrzenia, aby można byłoby rozkoszować się w pełni ich smakiem i aromatem. Napowietrzenie wskazane jest głównie w przypadku młodych win białych, np. produkowanych w Burgundii. Do napowietrzania wina można użyć dekantera, czyli szklanego naczynia o szerokim korpusie i zwężonej szyjce. Ten specyficzny kształt naczynia zapewnia przelanemu do niego trunkowi odpowiedni kontakt z powietrzem.

To nie przypadek, że białe wino jest popularnym od czasów starożytnych trunkiem. Pite z umiarem może być korzystne zdrowia. Samo serwowanie wina może natomiast stać się miłym wieczornym rytuałem. Na pewno uda Ci się znaleźć taki gatunek białego wina, którego smak i aromat będą Ci odpowiadać.  

Jak widzisz w łatwy sposób odpowiedzieliśmy na pytanie - jak podawać białe wino. Zespół AMART życzy udanego i mile spędzonego wieczoru z przepysznym białym winem:)