Jak przechowywać ciasto? Drożdżowe, makowiec, beze, babkę czy jabłecznik?

01-04-2023

Pyszne ciasto drożdżowe, torty z kremem, babeczki i inne słodkie wypieki goszczą bardzo często w naszych domach. Ciasta serwujemy zwyczajowo podczas spotkań przy kawie, często także pieczemy je dla bliskich nam osób. Oczywiste jest, że ciasto najlepiej smakuje na świeżo. Jednak zdarza się i tak, że słodkie co nieco zostanie na później. Jak przechowywać ciasto? Ciasto kruche, drożdżowe, makowiec, bezę, babkę czy jabłecznik? Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby na dłużej zachowały swoją świeżość, znalazłaś się w dobrym miejscu. W naszym artykule podpowiemy jakie rozwiązania ułatwią Ci przechowywanie ciast.

jak przechowywać makowiec

Praktyczne i wygodne - pojemniki na ciasto

Chyba przyznasz, że wyschnięte ciasto drożdżowe czy ciasto francuskie, albo ciastka ptysiowe lub tarta z kremem, która przeszła zapachem innych potraw w lodówce to niezbyt apetyczne propozycje w menu. Niezależnie od tego, czy chodzi o ciasta przechowywane w lodówce (ciasto ucierane, ciasto biszkoptowe, ciasta z kremem, serniki, kruche ciasto, takie jak tarty z owocami, babki piaskowe, makowce itd.) czy w temperaturze pokojowej (ciasta drożdżowe, biszkopty, bezy itd.) przydadzą się specjalne pojemniki. Przechowywanie ciast w szczelnie zamkniętych pojemnikach będzie o wiele prostsze! Praktyczne pojemniki na ciasto, wykonane z tworzywa sztucznego, to bardzo dobre rozwiązanie. Ze względu na fakt, że dostępne są pudełka w różnych rozmiarach i kształtach, na pewno uda Ci się wybrać takie, które będą odpowiednie dla Ciebie. Praktyczne pojemniki na ciasto przydadzą się zarówno w domu jak i do przewozu słodkich wypieków np. ciasta drożdżowego.

Jak przechować ciasto drożdżowe i inne ciasta? Zachęcamy Cię do wyboru pojemników na ciasto sprawdzonych marek, które oferują rozwiązania dla gospodarstw domowych, np. Altom Design, Artgos, Great Plastic, Keeeper, Tontarelli. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także łatwe do utrzymania w czystości.

Najlepszym wyborem są oczywiście pojemniki hermetycznie zamykane. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać ciasto, aby dłużej zachowało pożądaną konsystencję i smak, zdecydowanie zachęcamy Cię do ich wyboru. Szczelne pojemniki na ciasto i torty idealnie chronią zarówno przed zawilgoceniem jak i przed wysychaniem. Możesz być być pewna, że jabłecznik, babka czy ciasto drożdżowe w zamkniętym pojemniku hermetycznym nie przejdą zapachami innych potraw, nie utracą także własnego aromatu.

Jak przechowywać upieczone ciasto? Poniżej podpowiemy Ci, jak skutecznie przedłużyć świeżość popularnych słodkich wypieków, które często pojawiają się na naszych stołach.

Jak przechowywać ciasto drożdżowe?

ciasto drożdżowe

Ciasto drożdżowe to jeden z tych wypieków, który lubi chyba każdy z nas. Jak przechowywać ciasto drożdżowe po upieczeniu? Jeśli chcesz wypiek zachować na dłużej, możesz go jak najbardziej zamrozić. Po rozmrożeniu drożdżowiec nadal będzie pyszny. Masz pewność, że ciasto zostanie zjedzone w ciągu kilku dni? W takim razie nie musisz umieszczać go w zamrażarce. Jak przechowywać ciasto drożdżowe, które ma dość mocną tendencję do wysychania? Drożdżowiec to jeden z tych wypieków zachowujących świeżość w temperaturze pokojowej. Jednak niezbędny będzie zamknięty pojemnik albo folia spożywcza, które zabezpieczą ciasto przez wyschnięciem. Warto jeszcze zadać sobie pytanie, jak przechowywać ciasto drożdżowe z owocami. Takie ciasto należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Ze względu na owoce, które w temperaturze pokojowej szybko by się zepsuły, ciasto takie powinno trafić do lodówki. Również w tym przypadku szczelne pojemniki na pewno się przydadzą - będą chronić przed wysychaniem i przed zapachami innych produktów spożywczych w lodówce.

Jak przechowywać makowiec?

Makowiec tradycyjnie przygotowywany jest na święta. Wiele osób chciałoby zacząć przygotowania świąteczne wcześniej i w związku z tym zastanawiają się nad tym, jak długo można przechowywać makowiec. Masa makowa, ze względu na swój skład, nie jest zbyt trwała. Jak przechowywać makowiec po upieczeniu? Jeśli dysponujesz chłodnym pomieszczeniem, jak najbardziej możesz przechowywać ciasto, nie wkładając go do lodówki. Jednak w przypadku masy makowej nie powinno to trwać dłużej niż 2 dni. A jak przechować makowiec w lodówce? Standardowo powinnaś wykorzystać odpowiedni pojemnik na ciasto. Jeśli chcesz wygodnie przechować całą blachę ciasta, możesz zdecydować się na tacę z pokrywą. Tego rodzaju pojemniki nie dość, że mają szczelne zamknięcie, to jeszcze wyposażone są w uchwyt ułatwiający przenoszenie ciasta. W niskiej temperaturze, jaka panuje w lodówce, świąteczny makowiec zawijany zachowa świeżość nawet do 4 dni.

Jak przechowywać ciasto z bezą?

tort bezowy

Jak przechowywać bezę? Ciasto z bezą albo małe bezy należy bezwzględnie zapakować do szczelnego pojemnika. Każdy, kto zabiera się do pieczenia bezy, wie że to wyzwanie. Nie tylko pieczenie bezy, ale i to co później jest bardzo ważne, ponieważ beza nawet po wyjęciu z piekarnika wysycha. Jeśli beza będzie miała styczność z wilgotnym powietrzem, straci ona swoją optymalną konsystencję. Szczelne pojemniki są tym bardziej niezbędne, że bezy bardzo dobrze chłoną zapachy, zwłaszcza gdy planujemy bezę przechowywać dłużej. Zwykle płaty bezowe uzupełniają świeże owoce (beza pavlova). Jak przechować gotową bezę lub ciasto z bezą przełożone kremem? Kremy wymagają niskiej temperatury - lodówka to w tym przypadku konieczność.

Jak przechowywać jabłecznik?

Ciasta kruche są bardzo smaczne. Szarlotka na kruchym cieście jest bardzo popularna w naszym kraju. Jak przechowywać jabłecznik, aby nie stracił on smaku i zapachu? Najlepszym rozwiązaniem będzie miejsce stosunkowo chłodne, ale nie zimne. Jabłecznik to ciasto, które dość długo utrzymuje świeżość. Jednak bardzo ważne jest przechowywanie go pod przykryciem. Również i w tym przypadku rekomendujemy Ci specjalne pojemniki na ciasta, które zabezpieczą je przed wysychaniem lub zawilgoceniem. Możesz też użyć solidnych pojemników na ser wykonanych z drewna i szkła.

 

Jak przechowywać babkę?

Babka piaskowa to ciasto, które chyba każdemu kojarzy się z Wielkanocą. To słodki, lekki wypiek, idealny dodatek do kawy i herbaty. Chcesz, żeby Twoje ciasto było smaczne przez kilka następnych dni? W takim razie warto zastanowić się nad tym, jak przechowywać babkę. Zaleca się dokładne zabezpieczenie ciasta przed wysychaniem. Możesz oczywiście owinąć babkę w folię, jednak lepszym rozwiązaniem będą specjalne pojemniki na ciasto, które można szczelnie zamknąć.

Jak przechowywać tort z bitą śmietaną?

Torty z bitą śmietaną serwowane są bardzo często podczas ważnych uroczystości. Czasami jednak chcemy zachować na dłużej część tortu, który nie została zjedzona podczas wesela, przyjęcia urodzinowego czy innej okazji Jak przechowywać tort z bitą śmietaną? Przyda się specjalne pudełko, nieco wyższe niż standardowe pojemniki na słodkie wypieki. Torty powinny być przechowywane w lodówce w pojemniku ze szczelną pokrywą. Chodzi o to, aby do tortu nie dostawało się powietrze, które by go wysuszyło. Warto podkreślić, że tortów z bitą śmietaną nie przechowuje się tak długo jak ciast z kremami. Bita śmietana szybko kwaśnieje. Stąd też resztę tortu, która pozostała po przyjęciu urodzinowym, należy ja najszybciej zapakować do pudełka na ciasto i wstawić do lodówki. Czas przechowywania ciast z bitą śmietaną jest ograniczony - zaleca się nie przekraczać 6 godzin.

 

Jak przechowywać ciasto marchewkowe?

ciasto marchewkowe

Ciasto marchewkowe jest słodkie, puszyste i jednocześnie wilgotne. Smakuje dzieciom i dorosłym. To wypiek, które będzie świetnym dodatkiem zarówno podczas spotkania towarzyskiego jak i podwieczorku w gronie najbliższych. Jak przechowywać ciasto marchewkowe? Standardowo dobrze byłoby sięgnąć po odpowiedni pojemnik na wypieki. Chodzi oczywiście o skuteczne zabezpieczenie ciasta przed wysychaniem i przechodzeniem zapachami. Najczęściej ciasto marchewkowe pokryte jest kremem. Z tego względu powinno się je przechowywać w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce. Czy są jeszcze inne sposoby na to, jak przechowywać ciasta? Oczywiście. Jeśli jednak wiesz, że nie zjesz ciasta w ciągu najbliższych dni, to takie wypieki najlepiej mrozić. Kiedy od razu podczas pieczenia wiesz, że porcja ciasta będzie za duża, to po wyjęciu z piekarnika odstaw ciasto do wystygnięcia i zamroź odpowiednią część.

Zobacz też zestawy idealne do kawy i ciasta: