Jak nakryć do stołu? Zobacz zasady nakrywania do stołu

21-12-2020

Planujesz kameralne przyjęcie z okazji urodzin? A może przygotowujesz się do uroczystej kolacji wigilijnej? Jak nakryć do stołu? Jeśli nasunęło Ci się to pytanie, dobrze trafiłaś. Podpowiemy Ci, jak ładnie nakryć stół w taki sposób, aby nakrycie zapewniało komfort Twoim gościom i jednocześnie było jak najbardziej estetyczne. Przekonaj się, że zasady nakrywania do stołu nie są takie trudne!

zastawa stołowa

spis treści

Estetyka nakrycia jest bardzo ważna!

Chyba zgodzisz się z nami, że atrakcyjnie nakryty stół prezentuje się bardziej zachęcająco. Przygotowując nakrycie stołu zadbaj o detale. Zwrócić uwagę, że zastawa stołowa i dekoracje powinny tworzyć harmonijną całość, zwłaszcza jeśli planujesz eleganckie przyjęcie. Jeśli zależy Ci na tym, aby nakrycie stołu prezentowało się elegancko, musisz zadbać o następujące szczegóły:

  • obrus - nakrywanie do stołu należy zacząć od wyboru eleganckiego obrusu. Powinien on pasować do wielkości stołu - najlepiej gdyby zwisał poza krawędzią ok. 20-30 cm. Najlepszym rozwiązaniem są obrusy jednolite lub ewentualnie ozdobione jakimś bardzo delikatnym wzorem. Na szczególnie uroczyste okazje odpowiedni będzie klasyczny, biały obrus. Na mniej formalne okazje możesz użyć obrusu w innym kolorze. Po rozłożeniu obrusu zaplanuj miejsca dla gości - pamiętaj, że na każdego gościa powinnaś przewidzieć ok. 70 cm szerokości stołu;

  • serwetki - dobieramy je do obrusu i zastawy. Na uroczyste okazje warto przygotować białe tekstylne serwetki. Powinny zostać zwinięte lub złożone i położone po lewej stronie nakrycia. Jeśli planujesz mniej formalne spotkanie towarzyskie, możesz zdecydować się na praktyczne serwetki papierowe, które obecnie dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach;

  • serwetnik - to jedno z tych stołowych akcesoriów, które możesz z powodzeniem wykorzystywać jako elegancką dekorację. Na pewno uda Ci się znaleźć serwetnik, który będzie pasował do zaplanowanej przez Ciebie aranżacji stołu. Możesz zdecydować się np. na klasyczny serwetnik metalowy lub model z porcelany;

  • oświetlenie - świeca w dekoracyjnym świeczniku będzie świetnym dodatkiem do nakrycia stołu, układamy je na stole jeśli przyjęcie ma się odbyć późnym popołudniem lub wieczorem. Świecznik powinien znajdować się mniej więcej na środku stołu. Obecnie duża popularnością cieszą się minimalistyczne metalowe świeczniki, pięknie wyglądają także modele ażurowe, które stanowią piękną ozdobę stołu.

Jak ustawić naczynia na stole?

Zastawa stołowa powinna składać się z czystych naczyń bez wyszczerbień i pęknięć. Jeśli chcesz mieć pewność, że nakrycie stołu będzie estetyczne i harmonijne, zaopatrz się w serwis obiadowy obejmujący talerze (duży płaski talerz, mniejszy talerz i głęboki talerz lub miska) i pozostałe naczynia w jednym stylu. Uniwersalnym rozwiązaniem, które będzie pasować do każdej okazji, jest biała lub kremowa porcelana. Dzięki niej stworzysz eleganckie nakrycie stołu. Kolorowe naczynia ozdobione wyraźnym wzorem, utrzymane w intensywnym kolorze będą lepszym wyborem na co dzień.

kremowa porcelana

Prawidłowe nakrycie stołu powinno być dostosowane do liczby gości i menu zaplanowanego na przyjęcie. Przygotowując nakrycie stołu weź pod uwagę liczbę gości oraz rodzaje dań, które zamierzasz podać. Planujesz podać gościom przystawki, zupę, danie główne i do tego słodki deser? W takim razie pamiętaj, że musisz przygotować sztućce i talerze do każdego z tych dań. Nie należy jednak ustawiać wszystkich talerzy i talerzyków jeden na drugim. Około 2 cm od krawędzi stołu należy ustawić tzw. talerz podstawowy, a na nim talerz do pierwszej z serwowanych potraw. Pamiętaj, że talerz podstawowy nie służy do serwowania dań - ma on chronić stół i wyznaczać nakrycie. Na stole pozostaje aż do deseru. Chcesz zaserwować gościom przystawki? Jeśli tak, na talerzu podstawowym musisz ustawić talerz na nie. Jeśli natomiast planujesz zacząć posiłek od zupy, ustaw tradycyjny głęboki talerz.

Na stole połóż najpierw duży płaski talerz podstawowy, jednak nie jest on obowiązkowym elementem nakrycia. Możesz z niego zrezygnować i zastąpić go talerzem do dania głównego, na którym ustawisz talerz do pierwszej potrawy. Pamiętaj, żeby układać talerze zachowując odpowiedni odstęp między naczyniem a krawędzią stołu.

Nie zapomnij o talerzykach na pieczywo, jeśli chcesz podać dodatkowo chleb lub bułki. Talerzyki te powinny znaleźć się po lewej stronie talerza podstawowego za sztućcami.

Po zjedzeniu przez gości przystawek zbierz talerze i połóż na wszystkich nakryciach głębokie talerze na zupę. Po każdym daniu należy postąpić w ten sam sposób, dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca. Wszystkie talerze zbiera się ze stołu dopiero po daniu głównym - wtedy można rozłożyć talerze do deseru.

Ułożenie sztućców na stole - jak ułożyć sztućce?

Osoby zastanawiające się, jak nakryć do stołu, powinny pamiętać, że także i ułożenie łyżek, widelców, noży nie jest przypadkowe. Kolejność ułożenia sztućców powinna odpowiadać kolejności serwowana przygotowanych potraw. Sztućce, których goście będą używać w pierwszej kolejności, powinny znaleźć się najdalej od talerza. Używane jako ostatnie sztućce do dania głównego z kolei powinny zostać położone jak najbliżej talerza. Z lewej strony nakrycia należy położyć widelec obiadowy ząbkami do góry, po prawej stronie talerza nóż ostrzem do wewnątrz.

Zwykle przed daniem głównym serwowana jest zupa. Jeśli i Ty zamierzasz ją podać, połóż łyżkę na prawo od talerza, po zewnętrznej stronie noża. Łyżkę kładziemy wypukłą stroną do dołu.

układ sztućców na stole

Chcesz podać przystawki, aby umilić gościom oczekiwanie na obiad? Zgodnie z kolejnością podawania sztućce do nich połóż na zewnątrz pozostałych. Nóż do przystawek powinien leżeć po prawej stronie, za łyżką do zupy. Natomiast widelce kładziemy po lewej strony, za widelcem do dania obiadowego.

Podczas wystawnej kolacji mogą przydać się jeszcze inne sztućce, które należy położyć w odpowiednim miejscu nakrycia stołu. To, po której stronie kładziemy sztućce, jest nie bez znaczenia. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:

  • sztućce do deseru - desery spożywa się łyżeczką (np. lody) lub można użyć widelczyka deserowego (ciasta). Sztućce deserowe układa się powyżej talerza poziomo. Widelczyk należy położyć ząbkami w prawo, trzonek łyżeczki powinien być zwrócona w lewo.
  • łyżeczka do kawy - deser najczęściej serwowany jest z kawą lub herbatą w eleganckich filiżankach ze spodeczkami. Pamiętaj, że łyżeczki do kawy lub herbaty powinno sie kłaść na spodkach.
  • sztućce do ryby - nóż i widelec do dań rybnych są nieco mniejsze niż standardowe, widelec ma trzy ząbki, a nóż do ryb ma lekko odchylone ostrze. Jeśli nie masz specjalnych sztućców do ryb, możesz zastąpić je dwoma widelcami;
  • nóż do masła - kładzie się go na osobnym talerzyku po lewej stronie sztućców do deseru;
  • sztućce do steków - specjalny nóż do steków kładzie się po prawej stronie głównego talerza. Po lewej stronie talerza należy położyć trójzębny widelec do steków.

Kieliszki i szklanki na elegancko nakrytym stole

Jak stworzyć eleganckie nakrycie stołu? Poprawne nakrycie stołu zakłada, że nie tylko talerze i sztućce powinny być odpowiednio ułożone, ale także kieliszki i szklanki znajdą się na właściwym miejscu. Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u kieliszki powinnaś ułożyć po prawej stronie u szczytu sztućców. Najczęściej układa się w pod skosem lub w trójkącie. Najbliżej ręki gościa powinien znaleźć się kieliszek do wody o stosunkowo dużej pojemności. Za nimi ustawia się kieliszki do białego wina serwowanego do przystawki. Jeśli chodzi o podanie białego wina to pamiętaj o odpowiednich kieliszkach. Jeśli zamierzasz zaserwować gościom czerwonego wina, kieliszki do niego ustawiamy w dalszej kolejności.

Zasady savoire-vivre'u po posiłku

To kolejne zasady, które przydają się podczas eleganckich przyjęć. Po skończeniu zupy gość powinien pozostawić łyżkę w talerzu. Podobnie ma się sytuacja ze sztućcami deserowymi. Pozostawione na talerzu są znakiem dla gospodarzy, że mogą oni zabrać talerze. Warto zwrócić też uwagę na to, jak rozłożone są sztućce na talerzu na główne danie. Jeśli gość układa je równolegle na tzw. godzinie piątej, oznacza to, że skończył już danie. Sztućce położone inaczej sugerują przerwę w jedzeniu, a jeśli są skrzyżowane stanowią niewerbalną prośbę o dokładkę.

układ sztućców po posiłku

Dopasuj nakrycie stołu do okazji!

Jeśli chodzi o nakrycie do stołu, zasady ogólne mogą być bardzo pomocne. To taka podstawa, która pozwoli Ci nakryć do stołu gustownie i jednocześnie funkcjonalnie. Nakrycie na stół powinno pasować do okazji. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak nakryć do stołu na urodziny, święta, na nieformalne spotkanie towarzyskie itd. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci zaplanować aranżację stołu.

Eleganckie i tradycyjne nakrycie stołu

Tradycyjne nakrycie stołu to bardzo często wybierana aranżacja. Nie ma w tym nic zaskakującego! Klasyczna biała zastawa i stylowe dodatki pasują do każdej okazji. Zastanawiasz się, jak rozłożyć talerze, sztućce i naczynia do napojów, by stworzyć prawidłowe nakrycie stołu, które będzie w pełni odpowiadać zasadom savoir-vivre'u? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat eleganckiego nakrycia stołu. Na pewno znajdziesz w nim przydatne informacje.

Jak nakryć stół wigilijny?

dekoracje świąteczne stół Boże Narodzenie

Wigilia to wyjątkowa okazja, która wymaga pięknej oprawy. Jak ładnie nakryć stół na Wigilię? Możesz postawić na elegancką porcelanę i połączyć ją z dekoracjami utrzymanymi w kolorach ciemniej czerwieni lub zieleni, które są kojarzone z Bożym Narodzeniem. Piękna zastawa, biały obrus, świąteczne dekoracje - to czynniki, które mają ogromny wpływ na prezencję uroczyście nakrytego stołu. Na naszym blogu znajdziesz artykuł na temat eleganckiego nakrycia stołu na Wigilię. Mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie inspiracją.

Jak nakryć stół na Wielkanoc?

Wielkanoc to kolejne bardzo ważne święto w naszym kręgu kulturowym. Jak nakryć do stołu na śniadanie wielkanocne? Również i w tym przypadku nakrycie stołu powinno zapewnić komfort uczestnikom śniadania i jednocześnie tworzyć spójną całość pod względem estetycznym. Bazą będzie również w tym przypadku elegancka zastawa stołowa. Nastrój świąteczny możesz wprowadzić za pomocą dekoracji czy też obrusu i serwetek ozdobionych delikatnymi motywami wielkanocnymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat nakrycia stołu na Wielkanoc. Pomoże Ci on przygotować się do tej wyjątkowej okazji.

Jak nakryć stół do kawy i ciasta?

Porcelana na kawę

Planujesz nieformalne spotkanie przy kawie i cieście? Chcesz zrobić dobre wrażenie na zaproszonych osobach? Również i w tym przypadku prawidłowe nakrycie stołu nie jest niczym skomplikowanym. Przyda Ci się oczywiście elegancki serwis kawowy - obecnie możesz zdecydować się na serwisy zarówno klasyczne jak i bardziej nowoczesne, których wzornictwo odpowiada nowym trendom. Planujesz podać jakiś słodki poczęstunek? Jeśli tak, koniecznie zrób to na paterze, najlepiej szklanej która pasuje do każdej aranżacji stołu. Na paterach wysokich podawaj torty, na niskie patery raczej serwuje się serniczki i babeczki.

Na naszym blogu znajdziesz artykuł na temat nakrycia stołu do kawy i ciasta - te informacje na pewno Ci się przydadzą.

Nowoczesne nakrycie stołu

Jak prawidłowo nakryć do stołu, aby cała aranżacja miała nowoczesny charakter? Nowoczesna zastawa stołowa, minimalistyczne ozdoby np. szklane wazony, a także ciekawe naczynia na przekąski - to świetny sposób, by oczarować swoich gości. O ile nowoczesne zastawy wyróżniają się czasami oryginalnym wzornictwem, o tyle warto także i nowoczesne nakrycie stołu skomponować w sposób harmonijny, tworzący spójną całość. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat nowoczesnego nakrycia stołu!

Nakrycie stołu na imprezę, przyjęcie i urodziny

Jak przygotować się do przyjęcia w domu? Jak nakryć do stołu na urodziny dziecka lub osoby dorosłej? Podobnie jak w innych przypadkach trzeba dostosować nakrycie stołu do zaplanowanego menu. Nie zapomnij o dekoracjach, które będą pasować do okazji. W naszym artykule o nakryciu stołu na imprezę dowiesz się więcej. Gdzie z każdej strony staraliśmy się odpowiednio podejść do tematu.

Jak nakryć do stołu, aby uniknąć wpadki?

Każdy z nas, przygotowując się do przyjęcia we własnym domu, chce zrobić dobre wrażenie na zaproszonych. Omówiliśmy szczegółowe zasady nakrywania do stołu. Podpowiemy Ci jeszcze, jak uniknąć dość częstych wpadek:

  • dekoracje i kwiaty na stole - to oczywiście istotny element nakrycia stołu. Pamiętaj jednak, że dekoracje nie mogą przeszkadzać w posiłku. Powinny być ustawione w takim sposób, aby nie utrudniały sięgania do przekąsek i nie uniemożliwiały gościom nawiązania kontaktu wzrokowego;
  • nakrycia dla leworęcznych - jeśli jeden z Twoich gości jest osobą leworęczną, możesz przygotować dla niego specjalne nakrycie. Twój gość na pewno to doceni. Jeśli jednak planujesz niezobowiązujące spotkanie, podczas którego goście będą sami zajmować miejsca, nakrycia powinny być takie same. Twój gość sam wtedy będzie mógł przełożyć sztućce;
  • odpowiednie miejsca dla gości - w przypadku małego przyjęcia, na które zapraszasz tylko bliskich przyjaciół, możesz założyć, że wszyscy się lubią. Inaczej wygląda sytuacja podczas większych przyjęć. W takim przypadku warto za pomocą winietek rozsadzić gości. Unikniesz sytuacji, kiedy osoby nieprzypadające za sobą będą musiały siedzieć przez całą kolację w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Winietki są nie tylko bardzo praktyczne, ale także mogą stanowić dodatkową dekorację elegancko nakrytego stołu.